< Výpis novinek

Novinky

Jak zajistit zdravý vývoj dětské nohy? Špatná péče a nevhodné obouvání dětí se může projevit v podobě syndromu ploché nohy, deformit prstů či otlaků. Ty mohou v dospělosti vyústit v nesnesitelné bolesti při chůzi a změny, které si žádají operativní a dlouhodobou léčbu.

Jak pečovat o dětské nožičky, aby se správně vyvíjely? Výběr obuvi nepodceňujte. Jakmile se dětská noha zdeformuje, je pozdě. Jak tedy vadám dětského chodidla předcházet?

Všechny kosti a chrupavky v dětské noze jsou velmi měkké a tvárné. Následky špatné péče a nevhodného obouvání dětí se mohou projevit v podobě syndromu ploché nohy, deformit prstů či otlaků. Ty mohou v dospělosti vyústit v nesnesitelné bolesti při chůzi a změny, které si žádají operativní a dlouhodobou léčbu.

Pečujte o chodidla už od novorozeněte
Že novorozeňata nechodí? To je sice pravda. Ale i přesto je péče o nohy již v tomto období velmi důležitá. Vyvarujte se například těsných punčošek, které omezují pohyb nohou a mohou způsobit deformity. Ke zdravému vývoji potřebuje dětská noha úplnou volnost pohybu a procvičování. Vítaná je proto chůze a běh naboso po přírodním povrchu (písek, tráva, lesní půda, atd.)

Boty kupujte včas a přemýšlejte, jak dlouho je dítě bude nosit
Nové boty kupujte včas, podle potřeby dané rychlostí růstu nohy dítěte. Čím menší dítě, tím více párů obuvi za rok potřebuje. Obuv se nikdy nepoddá do délky. Přírodní materiál svršku může povolit pouze do šířky. Je také důležité, aby dítě nosilo obuv podle účelu, ke kterému je určena. Gumotextilní či celogumová obuv je naprosto nevhodná pro celodenní nošení.

Nekupujte levnou obuv na tržištích a burzách
Nenechávejte děti nosit obuv zděděnou po starších sourozencích. Nekvalitní materiály či sešlapaná obuv dítěti rozhodně neprospějí. Pravidelně také kontrolujte opotřebovanost dětské obuvi, která často naznačí i případné počátky deformity a nepodceňujte přezouvání. Vhodné jsou sandály s tvarovanou stélkou, ve kterých se noha dítěte nepotí a nenamáhá se klenba nohy. Důležité je také nošení bavlněných ponožek či punčocháčů.

Podívejte se na video rozhovor o s ortopedem  MUDr. Petrem Vališem na téma: Kdy pořídit dítěti první botičky